Haber Detayı
09 Mart 2018 - Cuma 11:27
 
Gebze Organize Sanayi, ABD’ye Taşınacak!
TABA Başkanı Akat, Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nin bir modelini ABD’ye taşıyacaklarını belirterek, “Burada sadece Türk şirketleri olacak. Ekonomi Bakanlığı’ndan destek alacağız” dedi.
GÜNDEM Haberi
Gebze Organize Sanayi, ABD’ye Taşınacak!

Türk Amerikan İş Adamları Derneği (TABA-AmCham) Başkanı Ali Osman Akat, “Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nin bir modelini  Amerika’ya taşıyacağız. Burada yalnızca Türk şirketleri yer alacak” dedi. Türkiye’nin Amerika’ya 7.5 milyar dolarlık ihracatını ilk etapta 15 milyar dolara çıkaracaklarını bildiren Akat, şunları kaydetti: “ABD pazarına girmek isteyen Türk şirketlerine her türlü desteği vereceğiz.

Bunun için Ekonomi Bakanlığı’ndan destek alacağız. Pazar araştırması yapacağız. Örneğin, bir motor dişlisi üreten rmamız var. ABD’de açacağımız bölgede yatırım yapmak istiyor. O ürüne ABD pazarında ne kadar ihtiyaç var? Ne kadar üretebilir ve üzerine ne kadar kâr marjı koyup pazarda hangi yata satabilir? Kısacası, yatırımdan önce şirketin bu yatırımdan ne kazanabileceğini rapor halinde sunacağız. Üstelik bu raporun nansmanının yüzde 70’ini Ekonomi Bakanlığı teşvik kapsamında zaten karşılıyor.” 

 

HEDEF 100 TÜRK ŞİRKETİ

 Akat, ABD pazarının gelişime açık Türk şirketleri için büyük fırsatlar barındırdığını ifade etti. Akat, “Bu hafta ön talep toplamaya başlayacağız. Ön talep toplama bir yıl sürecek. Birçok eyalet yetkilisi  ile görüşüyoruz ve görüşeceğiz. Heyecanla bekliyorlar. İlk etapta 3 eyalet belirleyip bunlardan biri ile bu işe başlayacağız. Eyalet ve federal teşvikler de var. Bunlardan da yararlanacağız” şeklinde konuştu. TABA-AmCham Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ali Bayramoğlu da Türkiye’de  364 tane organize sanayi bölgesi ve buralarda 62 bin tane tesis bulunduğunun altını çizdi. Bayramoğlu, şunları kaydetti:  “Biz birinci etapta 100 tane Türk rmayı yanımıza alarak nasıl ABD’de bir çalışma yapabiliriz? Hangi eyaleti bize uygun? Bu 100 tane Türk rmasına Amerika’da yatırım yaptırıp adına Türkiye Organize Sanayi  dedirtirsek... Orada oluşturacağımız katma değerin sadece ekonomik olarak değil, siyasi anlamda da nasıl bir etki oluşturacağını masaya yatırdık

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gebze, Organize, Sanayi,, ABD’ye, Taşınacak!,
Yorumlar
Haber Yazılımı